ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

تاكید مدیركل دفتر امور تشكل های كشاورزی بر ضرورت مسئولیت پذیری در عرصه اجرای امور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه 4

دوره آموزشی ملی و سراسری كارگزاران و كارشناسان مسئول امور تشكلها و نظامهای صنفی كشاورزی سازمان تعاون روستایی استان های كشور، با حضور مسئولان امور تشكلهای استانها طی روزهای هفتم تا نهم اردیبهشت ماه جاری در مركز آموزش تعاون روستایی استان اصفهان برگزار شد.

 

مسئولیت پذیر باشیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی كشاورزی، مدیركل دفتر امور تشكل های كشاورزی در مراسم آغاز به كار این دوره آموزشی گفت: مباحثی همچون تبیین راهبردها و برنامه های دفتر امور تشكل ها در سال 94 ، نحوه سازماندهی و ساماندهی تشكل ها، نظام صنفی كشاورزی وخبرگان كشاورزی، شناسایی مشاغل بخش كشاورزی و نیز نیازهای آموزشی و توانمندسازی شبكه كه در این دوره آموزشی مطرح می شود مسأله مشترك و دغدغه همه ما است كه باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و برای آنها راه حل های مناسب ارائه شود. آنچه در كار و عرصه عمل و اجرا اهمیت دارد این است در هر جایی كه كار می كنیم مسئولیت پذیر باشیم.

تغییرات برنامه ریزی ،‌ نهادسازی و تشكل سازی

دكتر عبدالرضا مسلمی با اشاره به اینكه در حال حاضر نگاه ویژه ای به تشكلها در موضوعات اجتماعی شده است و تشكل های صنفی دارای اهمیت و قدرت خاصی شده اند، اظهار داشت: در عرصه های برنامه ریزی نیز تغییرات زیادی به عمل آمده و این تغییر در دو بعد مورد توجه بوده است. تغییر اول، تغییر در روش برنامه ریزی است. در این زمینه روش های برنامه ریزی به برنامه ریزی مشاركتی تبدیل شده و تأكید زیادی بر تمركززدایی می شود. ابزار مهم به كارگیری این روش ها هم تنها شبكه های مردمی و مشاركتی هستند. تغییر دوم، تغییر در محتوای برنامه ها است كه مهم ترین موضوع در این زمینه كیفیت گرایی به جای كمیت گرایی است و بر این اساس محتوای برنامه ها هم اكنون مبتنی بر توان افزایی است كه بر تغییرات كیفی تأكید دارد. در این راستا تلاش می شود كه مردم در مواردی همچون تصمیم گیری، زندگی، معیشت، كسب و كار و بسیاری دیگر از امور توانمند شوند.

وی در ادامه افزود: براساس تغییراتی كه در امر برنامه ریزی در جوامع امروزی پیش آمده است، نهادسازی و تشكل سازی مورد توجه قرار گرفته است. نگاهی به اسناد و قوانین و مقررات نیز نشان می دهد كه تماماً این الزام را ایجاد كرده اند و شرایط لازم باید برای انتقال قدرت به مردم از طریق سازه های مشاركتی صورت گیرد.

جایگاه و تشكیلات سازمانی امور تشكلها در سطح استان ها

مدیركل دفتر امور تشكل های كشاورزی گفت: با وجود محدودیت ها در دایره عمل و نقش دفتر تشكل ها بعنوان تنها واحد مرتبط با تشكلهای بخش كشاورزی امیدواریم كه این دفتر بتواند حوزه عمل خود را گسترش دهد و لازم است كه به بخش های تخصصی این موضوع اطلاع رسانی شود كه برای تشكیل و راه اندازی تشكلها از توان این دفتر بهره گرفته شود.

اگر باور كنیم، اگر باور نكنیم!

مسلمی با تاكید بر اینكه یكی از دغدغه های مورد توجه دفتر امور تشكل های كشاورزی، جایگاه و تشكیلات سازمانی امور تشكل ها در سطح استان ها است و این امر به طور دائم مورد پیگیری قرار گرفته است، اضافه نمود: برای ما و كارگزاران تشكل ها در سطح كشور این امر بسیار مهم است كه باور كنیم نتیجه كار ما بر روی توسعه بسیار تأثیرگذار است. اگر به این باور برسیم می توانیم در این حوزه فعالیت مؤثری داشته باشیم اما اگر به این باور نرسیم ادامه فعالیت در این حوزه، اتلاف وقت و انرژی خواهد بود. تلاش ما در مجموعه دفتر امور تشكل های كشاورزی در سطح كشور آن است كه نیروها و انرژی های ما، تجمیع و در یك راستا شوند.از همكاران استانی امور تشكل ها انتظار می رود كه ارتباطات خود را با مجموعه دفتر در سازمان مركزی بیش از پیش گسترش دهند و خود استان ها نیز تجربیات خود را به یكدیگر منتقل نمایند.

افزایش سهم تشكل ها در نظام تصمیم گیری و برنامه ریزی كشور برای سال 94

وی تصریح كرد: افزایش سهم تشكل ها در نظام تصمیم گیری و برنامه ریزی كشور از مسائل مهم مورد توجه در سال 94 است كه ضروری است در سطح استانها و شهرستانها پیگیری لازم صورت گیرد تا تشكل ها و نظام های صنفی در جلسات مرتبط بیشتری حضور یابند و همچنین این حضور آنها بتواند بیش از پیش تأثیرگذار باشد. همچنین ارتقای كیفی هیئت مدیره نظام های صنفی از مسائل دیگری است كه در سال 94 مورد توجه جدی قرار می گیرد بطوری كه این توانمندی آنها، هم در بعد فردی و هم در بعد نهادی مورد توجه باشد.

مدیركل دفتر امور تشكل های كشاورزی گفت: ساماندهی امور نظارت و هدایت تشكلها و نظام های صنفی كشاورزی موضوع مهم دیگری است كه به عنوان وظیفه حاكمیتی مورد توجه جدی در سال94 است و امید است بتواند بر ارتقای كمی و كیفی تشكلهای بخش كشاورزی مؤثر واقع شود.

آینده از آنِ تشكل های غیردولتی و صنفی است

مسلمی در پایان تصریح كرد: آینده از آنِ تشكل های غیردولتی و صنفی است. رئیس محترم جمهور این قول را داده اند كه اداره امور كشور به تشكل های مرتبط سپرده می شود و این فرصت مناسبی است كه باید از آن به انحای مختلف بهره جست.

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی نظام صنفی کشاورزی 

 

بازدید 1306 بار
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 ارديبهشت 1394 ساعت 12:05
نظام صنفی کشاورزی دنا

سرپرست گروه فنی.

وبگاه: www.joomi.ir/
طراحی سایت
چهارشنبه 2 خرداد 1397.
تاریخ شمسی :
May 23 2018.
تاریخ میلادی :

تصاویر تصادفی

shutterstock_111769100.jpg

حاضرین در سایت

ما 27 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم